Ayak Mantarı Nedir, Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı, mantar enfeksiyonlarına, dermatofit denilen mikroplar yol açmaktadır. Genellikle vücut yüzeylerini etkileyen bu kirler ayrıca cilt, tırnak, genital bölgeleri ve saç olan derilerde enfeksiyonlara yol açmaktadır. İnsandan insana, mantarlı yüzeylerden veya hayvanlardan bulaşabilmektedir. Mantar, her yaş grubunu ve cinsiyet farkı olmadan etkileyen bir hastalıktır. Etkilenen bölgede kaşıntı, dille kızarıklık, halka şeklinde yaralar, koyu veya açık renkli alanlar oluşabilmektedir.

Hastalığın teşhisi esas olarak hastalıklı bölgenin görünümüne göre konulmaktadır. Bazı mantarlar özel bir mavi floresan ışıkla karanlık odada incelenince parlak bir yansıma vermektedir. Kesin çözüm mikroskopla parçaların incelenmesiyle konulmaktadır. Ciltten alınan döküntüler ayrıca laboratuvara gönderilip kültürde üremeleri değerlendirilebilir. Mantar hastalığının en çok etkilediği bölge ayaklardır. Ayakta kaşıntı, kızarık, avlanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnakların renginde olası bir değişme gibi durumlarında ayak veya tırnak mantarından şüphelenmek gerekiyor. Sıkı ayakkabı giyilmesi, ayakların uzun süre nemli kalması, küçük tırnak ve cilt yüzeyinde oluşan mantarlar, ayak mantarının oluşumuna zemin hazırlayan etkenler arasında.

Bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Direkt temasla geçebildiği gibi, mantar hastalığı olan bir kişinin ayakkabı veya terliğini giymekle de bulaşabiliyor. Havuz kenarlarındaki ıslak zemin ya da duş zemininden de mantar hastalığı kapılabiliyor. Bu nedenle, yüksek yoğunlukta mantar içerebilecek jimnastik salonları, soyunma odaları, havuz kenarları, hamam ve duş gibi yerlerde terliksiz veya ayakkabısız yere basılmaması önerilmektedir. Ayakların serin ve kuru tutulması, pamuklu çorap giyilmesi, ayağa tam olan ve baskı yapmayan ayakkabıların giyilmesi ayak mantarına karşı diğer alınması gereken önlemler arasında yer almaktadır.  Dar burunlu, yüksek topuklu ayakkabıların, özellikle çorap ile giyilmesi sakıncalıdır. Başkasının ayakkabı veya terliğinin asla giyilmemesi gerekmektedir.

Ayak mantarı başlangıcı çeken hastaların öncelikle önlem almaları ve bu konuda ayak mantarı belirtileri türlerinden kurtulmak için öncelikle sağlık kuruluşlarından yardım almaları önemlidir. Ayrıca ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri ile de giderilebilen bir hastalık türüdür.

Tedavi için ilgili konularda yeterli bilgi almadan tedavi yöntemleri uygulamamanız rica olunur. Zira yanlış uygulamalar sonucunda durumun daha da kötü bir hale girmesine neden olunabilir.

Ayrıca: Siğil Nedir, Siğil Neden Çıkar ve Siğil Bulaşıcı mıdır? konusuna göz atabilirsiniz.