Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Merhabalar, Seyehat kategorimizin ilk makalesi olarak kendi şehrimi tanıtmak istiyorum. Bugün Diyarbakır’da Gezilecek Yerler yazımda bu kadim şehri ziyaret etmek isteyenler için bir çok tavsiye de bulunmak istiyorum. Diyarbakır’ı ziyaret edecek turistler için elimden geldiğince Diyarbakır Tarihi, Mekanlar, Müzeler gibi bir çok bilgiyi paylaşmaya gayet edeceğim.

Diyarbakır Tarihi Kısaca

Diyarbakır (Kürtçe: Amed), (Zazaca: Diyarbekır) Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on ikinci şehri. TÜİK ADNKS verilerine göre 2019 sonu itibarıyla 1.756.353 kişilik nüfusa sahiptir.İlin yüzölçümü 15.272 km2’dir. Valiliğin denizden yüksekliği 674 m’dir. Diyarbakır kent merkezi yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kaynak

Diyarbakır’da Gezmeniz Gereken 10 Tarihi Yerler

Diyarbakır’a gelecek olanlar gezmesi gereken tarihi yapıları şimdi aşağıda tarihi ile birlikte anlatmaya çalışacağım. Eğer sizde Diyarbakır’a gelip ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle bu tarihi yapıları görmeniz gerekiyor. Hemen sizler için sırasıyla başlayalım.

Mekanlar:

 1. Diyarbakır Ulu Cami
 2. Tarihi Hasan Paşa Hanı
 3. On Gözlü Köprü
 4. Sülüklü Han
 5. Hevsel Bahçeleri
 6. Diyarbakır Kalesi ve Keçi Burcu
 7. Meryem Ana Kilisesi
 8. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
 9. Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare
 10. İskenderpaşa Konağı

1. Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır Ulu Cami
Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır’ın en eski camisi ve aynı zamanda Anadolu’nun da en eski camilerinden biridir Ulu Cami. Diyarbakır’a egemen olan müslüman Araplar tarafından şehrin merkezindeki en büyük mabedin (Martoma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Selçuklu Hükümdarı Melikşah döneminde onarım yapıldı ve günümüzde’de aynı şekilde onarım ile şuan ki haliyle ayakta durmaktadır. Geçmiş zamanda deprem ve yangınlar sebebi ile sutunlar ve kemerler hepsi yıkılmıştır. Erken İslam döneminin ünlü Şam Emeviye Cami’nin (benzerliklerden dolayı) Anadolu’ya yansıması olarak yorumlanan Diyarbakır Ulu Cami, İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Camide sibernetiğin babası olarak kabul edilen ünlü bilgin El Cezeri’nin yaptığı güneş saati bulunmaktadır.

2. Tarihi Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır Hasan Paşa Hanı
Diyarbakır Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır’a gelecek olanların turistlerin ilk durağı diyebilirim. Hasan Paşa Hanı kahvaltısı ile meşhur diyebilirim. Eğer sizde Diyarbakır’a gelecekseniz ilk olarak Hasan Paşa Hanına uğrayıp bir güzel serpme kahvaltı yapmanızı tavsiye ediyorum. Tarihi olarak; Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır’da Ulu Camii’nin doğu girişinin karşısında, Gazi Caddesi’nin üzerinde yer alan tarihî han. Hanın iki kitabesinden öğrenildiğine göre, Diyarbakır’ın Osmanlılar tarafından alınmasından sonra üçüncü vali olan Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1572 ve 1575 yılları arasında yaptırılmıştır.

3.On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü
On Gözlü Köprü

Dicle ve Fırat nehri arasında köprü olan Ongözlü Köprü günde binlerce turist’e kapısını açmaktadır. Tarihi yapısıyla adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Bir çok farklı illerden ve ülkelerden ziyaretçileri bulunuyor. Eğer sizde Diyarbakır gelecekseniz kesinlikle Ongözlü köprünü ziyaret etmeniz gerekir. Dilerseniz tarihini de açıklayalım. Köprünün ilk yapım tarihi ile ilgili farklı türde görüşler vardır. Bu görüşlerden bazıları köprünün şimdiki yerinde, antik dönemde de bir köprü olduğunu öne sürer. Birkaç defa kısmen veya tamamen yıkılıp yeniden inşa edildiği düşünülen köprünün, yapım yılı olarak bilinen en yakın ve doğru tarih, köprü üzerinde yer alan kitabeden fark edilmektedir. Kitabeye göre Mervaniler döneminde 1065 yılında yaptırılmıştır.

4. Sülüklü Han

Sülüklü Han
Sülüklü Han

Diyarbakır’ın simgesel eserlerinden biri olan Sülüklü Han adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Bu tarihi eser 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından inşa edilmiştir. Sülüklü Handa bir kuyu bulunur ve eskiden o kuyu içinde sülük çıkarılıyor, tedavide kullanılıyordu. Sülüklü han ismi ise kuyudan sülük çıkarılıp şifa niyetine kullanıldıkları için adını Sülüklü Han koymuşlardır. Eğer sizde Diyarbakır’ı ziyaret edecekseniz ziyaret etmeniz önemli tarihi eserlerden biridir.

5. Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır Hevsel Bahçeleri
Diyarbakır Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır’ın içinde küçük bir cennet diyebiliriz. Hevsel Bahçelerinin ne eşi var nede benzeri. Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer alan yaklaşık yedi yüz hektarlık verimli arazidir. Eğer Diyarbakır’ı ziyaret edecekseniz kesinlikle bu bahçeleri de görmeniz gerekiyor. Merkezde yer alıyor, eğer on gözlü tarafında giderseniz görmemeniz imkansız 🙂

6. Diyarbakır Kalesi ve Keçi Burcu

Diyarbakır Kalesi ve Keçi Burcu
Diyarbakır Kalesi ve Keçi Burcu

Diyarbakırlılar olarak, şehrimizi ziyaret eden turistlerin bu kale için geldiklerini biliyoruz 🙂 Keçi Burcu fotoğraf çekmeyi sevenlerin gözdesi.. Diyarbakır Kalesi veya Diyarbakır surları, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan tarihî bir yapı. İç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Surlardaki ana girişler Dağ Kapı, Urfa Kapı, Mardin Kapı ve Yeni Kapı’dır.

7. Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır 4 inanca da ev sahipliği yapmış olduğunu biliyor muydunuz? Sizce boş yere mi kadim şehir Diyarbakır deniliyor? Bunun bir nedeni var elbette.. Diyarbakır’ımız bir çok kökene ve inanç ev sahipliği yapmıştır ve bu inançlara ait kutsal yerler bulunuyor. Bunlardan biride Meryem Ana Kilisesi diyebiliriz. Diyarbakır insanı da tarihini iyi bildiği için din ve ırk ayrımı asla yapmazlar. Dilerseniz hemen kısaca tarihini anlatayım. Meryem Ana Kilisesi ya da bilinen diğer adıyla Mor Yakup Kilisesi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan tarihî bir kilisedir. Kilise, Ortodoks Süryanilere aittir. 3. yüzyılda yapıldığına inanılan kilise günümüze dek birkaç kez yanmış, yıkılmış ve defalarca onarım geçirmiştir.

Diğer Kutsal Yerler:

 • Surp Giragos Ermeni Kilisesi
 • Saint George Kilisesi
 • Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare

8. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakır’da bir çok müze bulunmaktadır. Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi sadece bunlardan biridir. Diyarbakır medeniyetlerin doğuşu ve ilk insanların yer aldığı kadim topraklardan biridir. Bu yüzden haliyle müzeleri çoktur. Eğer sizinde müzelere merakınız var ise kesinlikle Diyarbakır’da tarihi müzeleri ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Diğer müzeler:

 • Ahmet Arif Edebiyat Müzesi
 • Diyarbakır Arkeoloji Müzesi
 • Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

9. Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare

Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare
Şeyh Mutahhar Cami ve Dört Ayaklı Minare

Diyarbakır’ın simgesel tarihi yapıtlarından olan Dört Ayaklı Minare kesinlikle görmeniz gereken eserlerden biridir. Peki bir çok kişi merak ediyor bu 4 ayaklı minarenin yapılış amacı nedir? Ne için yapıldı? Dediğim gibi Diyarbakır kadim şehri, bir çok inanca ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden bunları temsili amaçlı bu minareyi yapmışlar. Kimilerine göre, 4 ayak, Diyarbakır surlarının. Mardinkapı, Urfakapı, Saraykapı ve Dağkapı’dan oluşan dört kapısını temsil ediyor. En bilinen yorum ise İslamiyetteki 4 mezhebi temsil etmesidir. 4 temel üzerine oturan minarenin İslam dininin tekliğini ifade ediyor olmasıdır. 4 Ayaklı Minare hendek olaylarında ciddi hasarlar almıştır. Eğer ziyaret ettiyseniz görmüşsünüzdür. Aldığı onca hasarlara rağmen ayakta kalmaya devam ediyor.

10. İskenderpaşa Konağı

İskenderpaşa Konağı
İskenderpaşa Konağı

Turistlerin dinlenip kaçak çay içmek için geldiği yerlerden biridir. Diyarbakır içinde bir çok tarihi konaklama yerleri bulunuyor. Bu yüzden sizde böyle huzurlu ve sessiz bir yer arıyorsanız kesinlikle gidip görmeniz gereken yerlerden biriridir.

Diğer konaklama yerleri:

 • Cemil Paşa Konağı

Bu kadim şehir bir çok dine ve inanca ev sahipliği yapmasıyla birlikte tarihi eser yerleri de aşırı bulunmaktadır. Bu yüzden bu anlatılanların dışında gezip görülecek bir çok yer var elbette. Eğer sizde Diyarbakır’ı gezip gördüyseniz, gitmeyi planlayanlar için lütfen aşağıda yorum panelinden yapılması gerekenler, gidilmesi mekanlar, otel önerileri tarzında önerilerde bulunabilirsiniz.

Son sözüm; Diyarbakır anlatılmaz, yaşanır bremen 🙂 (Kürtçe: bremen=kardeşim)