EFT ve Havale Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale Nedir?

EFT ve Havale; Biliyorsunuz ki artık fatura borçlarını internet bulunan cihazlarda (bilgisayar, telefon ,tablet)  hemen ödeyebiliyoruz. Aynı zamanda para gönderme veya para yatırma olsun artık her işimizi telefon ve bilgisayar yolu ile yapabilmekteyiz. Hal böyle olunca internet ortamında sadece borç ödeme yanında internet alışverişi, para transferi gibi bir çok şeyi yapabilmekteyiz.

EFT Nedir?

EFT Açılımı (Elektronik Fon Transferi) İnternet üzerinde para gibi işlemlerinizi halletmenizi sağlamaktadır. EFT işlemini bankalardan da ve telefon bilgisayar gibi akıllı cihazlardan da rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu aşamada ise toplam 4 seçenek bulunmaktadır. Gönderenin bilgileri, Banka, Alıcının bilgilerini girdiğiniz takdirde hemen banka üzerinde işleme koyulmaktadır. EFT ücreti de düşmektedir. Bu bankanın kendi belirlediği bir rakamdır. Yani bazı bankalarda 1-2 tl olurken, bazı bankalarda ise 3-5 tl arası olmaktadır. Resmi tatil dışı bu saatlerde 8.00-17.00 işlemlerinizi gerçekleştirme şansınız olabilmektedir. Bu saatler dışında ise online olarak yaptığınız işlemler ertesi güne otomatik olarak aktarılmaktadır. Aynı zamanda EFT başka bir hesaptan, başka bir hesaba para göndermeyi sağlayan bir sistemdir.

Enpara gibi bazı banka kartlarının işlem ücretini almadığını buradan söyleyerek devam edelim. Tüm banka hesaplarına gönderdiğiniz para transferlerinden ücret kesintisi yapmamaktadır. Yalnız Havale yaparken sadece anlaşmalı olduğu baklaların bankamatiklerinden ayda üç kez havale ücret kesintisi yapılmamaktadır. Eğer aylık limiti doldurursanız, anlaşmalı olduğu bankalar kesinti uygular. Çektiğiniz veya gönderdiğiniz paraya göre belli bir ücret kesintisi yaparlar.

EFT ve Havale Nedir?

Havale Nedir?

Havale genellikle para gönderme işlemi olarak bilinmektedir. EFT’de olduğu gibi başka bir bankaya havale işlemi yapamazsınız. Havale işlemleri banka, bankamatik veya bilgisayar yolu ile gerçekleştirme şansınız vardır. Aynı zamanda havalenin gerçekleşmesi için sahibinin de onayı olmak zorundadır. Havale tutarı da vardır. Bu bankadan bankaya değişmektedir. Havale işlemi EFT gibi kolay değildir. Havale yapmanız için biraz zamanınız gidebilir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • EFT değişik banka hesaplarına para göndermenizi sağlar, Havale ise bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.
  • EFT onay süresi ve işlemleri daha kısa ve kolaydır.
  • EFT sizlerden az ve kısa bilgiler istemektedir, havale ise biraz zaman alıcıdır.
  • Havale ucuzdur, EFT genel olarak bankaların belirlediği bir miktar olmaktadır. Buda bankadan bankaya değişmektedir.