Ehliyet Sınavı Kesin Çıkabilecek Notlar

Selamlar, eğer sizde ehliyet sınavına hazırlanıyorsanız sizler için ehliyet sınavı kesin çıkabilecek sorular listesini anlatacağız. Bildiğiniz üzere ehliyet sınavında sorular birbirinin benzeridir. Bu yüzden sizler için aşağıda kesin çıkabilecek soruların cevaplarını derleyeceğiz. Bu sayede sizde sınavda çıkacak olan sorulara hazırlıklı olursunuz.

 1. Uyuşturucu, uyutucu ve keyif verici gibi özelliklere sahip maddeleri almış olanlar.
  • Araç kullanmaktan men edilirler.
  • Hafif para cezası ile cezalandırılırlar.
  • Sürücü belgelerine 5 yıl süre ile el konulur.
 2. Yolcu ve yük taşımacılık yapan araçlarda şoförlerin 24 saatlik bir süre içinde toplam 9 saatten ve devamlı 4.5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır. 9 saat araç kullandıktan sonra 11 saat dinlenmesi gerekmektedir.
  • Şoförlerin yukarıdaki sürelere uymadıkları (OTOBÜS, KAMYON VE ÇEKİCİ) araçlarda bulunan TAKOĞRAF cihazı ile kontrol edilmektedir.
 3. Kazaların büyük bir bölümünü 16-25 yaşları arasındaki sürücüler tarafından yapıldığı belirlenmiştir. Başka bir risk grubu’da 70 YAŞ üzerindeki sürücülerdir.
 4. Cam silecekleri suyu 6 ayda bir değiştirilmelidir.
 5. Tali Yol: Genel olarak üzerindeki trafik yoğunluğu bakımından bağlandığı yoldan daha az önemde olan yol eğimidir. ÖRNEK RESİM İÇİN BURAYA TIKLA.
 6. Banket: Yayaların ve hayvanların kullanacağı, zorunlu hallerde de araçların faydalanabileceği kısımdır.
 7. Otomobil: Sürücüsü dahil en fazla 9 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır.
 8. Taksi veya dolmuş: Yapısı itibariyle sürücüsü sahil en fazla 9 oturma yeri olan insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır.
 9. Kamyonet: Azami yüklü ağırlığı 3.500 Kg geçmeyen.
 10. Kamyon: 3.5 tondan fazla olan.
 11. Geriye doğru bir yıl içinde kırmızı ışık kuralını üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 35 gün süreyle geçici olarak geri alınır. Aynı yıl içinde kırmızı ışık kuralını ikinci kez 3 defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 45 gün, üç ve daha fazla kez ihlal edilenlerin tespit edilir ise sürücü belgeleri 60 gün süreyle geçici olarak alınır.
 12. Hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak suretiyle ihlalin işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde bu kralı beş defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 1 yıl süre ile el konulur. geriye doğru 5 yıl süre ile ehliyeti alınanların tekrar alınır ise ehliyeti iptal edilir.
 13. Hızın azaltılması gereken yerler
  1. Kavşaklara yaklaşırken
  2. dönemeçlere girerken
  3. tepe üstlerine yaklaşırken
  4. dönemeçli yollarda ilerlerken
  5. yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken
  6. tünellere yaklaşırken
  7. dar köprü ve menfezlere girerken
  8. Demir yolu geçitlerine yaklaşırken
 14. Araç takip mesafesi hızının yarısı kadar olması gerekmektedir. Örneğin 60 kilometre ile giden bir araç önündekiyle arasında 30 metre olması gerekiyor.
 15. Tehlikeli madde taşıyan araçlar yerleşim birimleri dışında karayollarında diğer araçları en az 50 metre mesafeden takip etmek zorundadırlar.
 16. Bütün sürücüler kavşaklarda ana yol, tali yol ayrımı olmaksızın ilk geçiş hakkını geçiş üstünlüğüne sahip araçlara vermek zorundadırlar.
 17. Uzağı gösteren farlar 100 metre, yakını gösteren farların 25 metre ilerisine aydınlatacak şekilde ayarlı olmalıdır.
 18. Tehlikeli madde taşıyan araçlarda 6 kiloluk 2 adet yangın tüpü olması gerekmektedir.

Resimli Notlar: Hız ve Ehliyet Çeşitleri

araç hız sınırları
araç hız sınırları
sürücü belgesi çeşitleri
sürücü belgesi çeşitleri