Hacamat Nedir, Faydaları Nelerdir, Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat Nedir?

Hacamat nedir; Eski zamanlardan beri uygulanan bir tedavi yöntemi olan hacamat bir çok rahatsızlığa iyi gelir. Küçük kesikler ve vakumlamayla kılcal damarlarda toplanan kirli kanın vücuttan dışarı alınmasıdır. Kişilerin düşündüğü gibi ağrılı ve acılı bir yöntem değildir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından uygulanan ve tavsiye edilen bir yöntemdir.

Faydaları

Kan ve dokulardaki toksin ve gazları atar.
Ödemleri çözmede yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Ağrıları alır.
Vücut direncini yükseltir.
Cüzzam, gece körlüğü, delilik, baş ağrısı, alaca, göz, kulak, diş hastalıklarına ve daha birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
Birçok hastalığa engel olur.
Beyin fonksiyonlarını canlandırır.
Görevli organları kan üretimiyle uyarır.
Birçok kişi için sorun olan bel, boyun fıtığı, karaciğer, kalp hastalıkları, eklem ağrıları ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılarak yardımcı olur.
Gözün görülme kabiliyetini artırarak göze canlılık verir.
Dikkat eksikliği ve unutkanlık rahatsızlığı olan kişiler için oldukça faydalıdır. Bunun yanında ezber kuvvetini artırır.
Akciğer tarafından yeterli miktarda temizlenemeyen kan bir süre sonra koyu hal alır ve kılcal damarları tıkamaya sebep olur. Bu tedavi yöntemi ile toksik maddeler arındırılarak organlar daha düzenli bir şekilde çalışmaya başlar.
Migren, tansiyon, depresyon, düşük hayat enerjisi ve romatizma ağrıları için birçok ilaçtan daha faydalı olup ilaçlar gibi hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.
Sol ve sağ beyin lobları daha etkin ve dengeli kullanılmaya başlanır.
Mikroplar ile mücadele eden lenf sistemini harekete geçirir.
Gençlerde ve çocuklarda daha dengeli bir ergenlik geçirilmesine yardımcı olur.
Düzenli yaptırılan hacamat kolay grip ve soğuk algınlığına yakalanmayı engeller.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Modern ve temiz hacamat kupaları yaklaşık 15 dakika hacamat uygulanacak yere vakumlanır. Bu işlem ile vakumlanan yerdeki pis kan toplanır. Bu tedavi yönteminin kupaları yeteri kadar beklemesi sonucunda bölge iyice uyuşur ve sonra kupa çıkartılır ince ince kesikler atılır. Bu kesikler yaklaşık 1-2 mm arasında olursa yeterlidir. Kupalar çizik atılan bölgelere tekrar bırakılır. Böylece vücuda zarar veren pis ve fazla kanlar o kupa içinde toplanır.
İlk seferde üst sırt bölgesindeki bazı yerlere yapılması tavsiye edilir ancak kafaya yapılması tavsiye edilmez.

Ne Zaman Yapılır?

Hicri takvime göre her ayın 15, 17, 19 ve 21. günlerinde yapılır. Acil durumlarda beklemek istemiyorsa eğer ayın diğer günlerinde de yapılabilir. Bu tedavi yönteminde fayda görmek için ayda bir veya üç ayda bir yaptırılabilir.

Kimler Hacamat Yapamaz?

Adetli kadınlar
Organ nakli olmuş kişiler
3 yaş altındaki çocuklar
Çok yaşlılar
AIDS hastaları
Hipotansiyon olan kişiler
Aşırı anemi olan
Kişi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa eğer doktora danışması gerekir ve buna göre hacamat yaptırılmalıdır.

Not: Sağlık kategorisinde yazılan içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olarak yazılmaktadır. Lütfen bu tür uygulamaları yapmadan önce bir sağlık kuruluşu ile danışın. Danışılmadan yapılan uygulamalar, yanlış yapılabilir.