Kanser Nedir? Türleri Nelerdir?

Kanser, hücrelerin mutasyona uğrayarak anormal çoğalan hücrelere dönüştüğü bir hastalık anlamına gelir;neoplazi  anormal hücre büyümesi ya da herkesin de bildiği gibi tümör yani bağımsız bir şekilde işleyen ve faydalı bir amaca hizmet etmeyen yeni bir doku kütlesidir.

a) Benign Neoplazmalar: yavaş büyüyen, lokalize ve sınırları tanımlanmış kapsüllü malign olmayan tümörlerdir . Bu tümörler genellikle kolayca çıkarılır ve dolaşımı engellemedikçe doku hasarına neden olmazlar bu tümör halk dilinde “İYİ HUYLU TÜMÖR”olarak adlandırılır .Hasta yakınlarının rahatlamasına sebebiyet verir çünkü insanlarda ‘ İYİ’ kelimesi umutdur hep .

b) Malign neoplazmalar: çevre dokuları işgal ve tahrip eden agresif büyümelerdir; tedavi sağlanmadığı sürece ölüme yol açabilir .Bu ise “KÖTÜ HUYLU TÜMÖR”olarak adlandırılır .Umutları yok eden ,bir organdan bir organa sıçrayan kanser türüdür .

Malign  hücrelerin özellikleri çok hızlı büyümesidir hücreler “ölümsüz” gibi görünürler normal hücreler gibi büyümelerini durduramaz ve ölemezler.

İnvazasyon: Hücreler diğer hücre ve dokulara İnvaze olurlar bunu yüzsüz komşunun size gelmesi olarak da düşünebilirsiniz siz istemezsiniz ama o size gelip oturur

Metastaz: Hücreler vücudun uzak bölgelerine taşınırlar ve yeni bölgede Malign lezyonlar (tümörler) oluştururlar .

kanser nedir
kanser nedir

Kanser Risk Faktörleri Nelerdir?

1-Yaş : kanser gelişimi ile ilgili tek ve en önemli faktör olarak tanımlanır . Kanserin yaklaşık %78’i 55 yaşından sonra ortaya çıkar.Yaşlı yetişkinlerde kansere yol açan faktörler vücudun metabolik ve oksidatif süreçlerinden kaynaklanan moleküler birikimidir

2-Cinsiyet: Bazı kanserler sıklıkla bir cinsiyette görülür. Örneğin,meme ve tiroid kanserleri kadınlarda daha sık görülür,kolon,mesane kanseri ise erkeklerde daha sık görülür.

3- Genetik: Kanserlerin %15’i kalıtsal bir geçiş gösterir %5’inin güçlü bir kalıtsal geçişi vardır .Ailesel ilişki olduğu kanıtlanmış kanserler ;meme,kolon,akciğer,yumurtalık,prostat kanseridir. Çoğumuz bu durumu biliriz yakınlarımızda bu gibi kanserler var ise hemen uyarı gelir “siz de bir muayene olun “ şeklinde ki doğru diyorlar

4- Tütün: Hepimizin’de bildiği gibi akciğer kanseriyle arasında çok güçlü bir bağ vardır. Akciğerdeki damarları, plevral boşlukları nikotinle doldurarak solunum sistemine zarar verir.

Diğer yazığım makalelerime göz at Cisem Durmaz