Obstrüktif Akciğer Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Obstrüktif Akciğer Hastalıkları

1. Amfizem

Obstrüktif Akciğer Hastalıkları; Kronik enflamasyona bağlı ilerleyici alveol yıkımıdır. Yani ne demek istiyorum ? Gaz değişimi için kullanılabilecek solunum bronşiyollerinin, alveollerin ve alveol kanallarının yüzey alanlarındaki azalmadır. Amfizem’in en önemli özelliği hava akımında meydana gelen kısıtlamadır. Amfizem’in yaygın semptomlarından biri ;ödem veya aşırı mukus üretimi nedeniyle tıkalı olan havayollarının neden olduğu soluk vermede zorlanmadır.

Peki Amfizem Neden Olur?

 • Sigara içmek
 • Hava kirliliğine veya kömüre, cama, asbeste ve bazı kimyasal dumanlara uzun süreli maruz kalmaktan kaynaklanan kronik solunumsal enflamasyona katkıda bulunan diğer faktörlerdir
 • Genç ve orta yaşlı erişkinlerdeki tanı, akciğer dokusu proteinlerinin parçalanmasını önleyen bir enzim olan “alfa 1-antitripsin”in kalıtsal eksikliği ile amfizem oluşabilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

 1. Mümkün olduğunca sigara içmeyi bırakmanın teşvik edilmesi
 2. Bronkodilatör tedavisi
 3. Kortikosteroid tedavisi
 4. Göğüs fizyoterapisi
 5. Ağız bakımı
 6. Mekanik ventilasyon
 7. Oksijen tedavisi ve nebülizatör tedavisi
 8. Yeterli sıvı alımı
 9. Cerrahi işlemler

2. Kronik Bronşit

Kronik havayolu enflamasyon bozukluğudur KOAH’ın bir çeşididir. 2 yıl içinde en az 3 ay süren , sürekli kronik öksürükle karakterize bir hastalıktır.

Kronik bronşiti olan kişide ; pis kokulu öksürük vardır ,sık sık akciğer enfeksiyonları görülür, hastalığın ilerlemesi durumunda dispne ve aktivite intoleransı ortaya çıkar.

Peki kronik bronşit neden olur ?

 • Amfizem gibi bununda ilk nedeni sigaradır.
 • Hava kirliliğine bağlı kronik solunum yolu enfeksiyonu ya da kömür, cam, asbest ve kimyasal dumanlar gibi mesleki maddeler katkıda bulunan diğer maddelerdir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

 1. Antimikrobikler
 2. Akciğeri tahriş edici maddelerin kullanımına son verilir
 3. Ağız bakımı yapılır
 4. Aşılar : pnömokok(tek doz ya da her 5 yılda bir), influenza (her yıl)
 5. Bronkodilatörler
 6. Beta-andrejenik agonistler
 7. Antibiyotikler

3. Astım

Havayollarının kronik enflamasyonu aralıklı olarak tıkanmalara yol açar.Semptomların ciddiyeti ve süresi önceden tahmin edilemez.Bazen KOAH’ın başka bir biçimi olarak kabul edilir.

Astım Neden Oluşur?

İç faktörler Belirsiz nedenler; fiziksel ya da psikolojik stres; egzersiz kökenlidir.

Dış faktörler Antijen-antikor(alejik) reaksiyonuna yol açan belirli irritanlar, ortak tetikleyiciler arasında havayı kirleten maddeler, sinüzit, soğuk ve kuru hava ,ilaçlar, gıda katkı maddeleri, hormonal etkiler bulunmaktadır.

Astım hastalarında şiddetli dispne, nefes verme sırasında hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma hissi, uzamış nefes verme görülür.

Nasıl tedavi edilir ?

 1. Kısa etkili beta-agonist inhaler
 2. Bronkodilatör önerildiği şekilde uygulanır
 3. Gevşeme teknikleri öğretilir

Diğer yazığım makalelerime göz at Cisem Durmaz