Pandemi Döneminde Bireyler Nasıl Etkileniyor?

Covid-19 hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır.

Pandemi Döneminde Bireyler Nasıl Etkileniyor?

Bu pandemi sürecinde bireyler kendilerini hapis hayatı yaşıyormuş gibi hissediyor.Bütün öğrenciler eğitimlerinden verim alamıyor.. Yaşlı ve engelli kişilerden toplum dışında kalmaları ve daha az ziyaretçi kabul etmeleri isteniyor; zaten toplum hayatının büyük oranda dışında olan bu grupların yalnızlık hissi daha da derinleşebiliyor.Ailelerin ekonomik sıkıntıları aile içi strese sürüklüyor ve alım gücü zayıflıyor.Sağlık çalışanlarının saatlerce nöbet tutmaları yüzlerindeki kat kat maskelerle bunun yanında ailelerini görememeleri onları psikolojik bir bunalıma sürüklüyor.

pandemi
pandemi

Peki bu Pandemi sürecinde stresle nasıl baş edeceğiz?

Stresin birey üzerinde kısa ve uzun dönemli etkileri vardır. Bedensel düzeyde stres tepkisi karşısında, depolanmış şeker ve yağ kana karışır; solunum sayısı, kalp vurum sayısı, kan basıncı, kas gerilimi artar, göz bebekleri büyür ve sindirim yavaşlar veya durur. Fiziksel, iş ile ilgili, çevresel, sosyal ve ruhsal stres verici kaynaklar, kısa dönemli fizyolojik, duygusal ve zihinsel etkiler yaratır.Sonuçta stres, üretkenliğin azalması, yaşamdan zevk alamama, ilişkilerde uzaklaşma biçiminde, çeşitli kronik hastalıklara da neden olarak, kendini gösterebilir.

Günümüzde birçok araştırma, uygulamalı gevşeme tekniklerinin  yararından bahsetmektedir.Gevşeme eğitiminde, önce doğru nefes almayı öğrenmek gerekir. İyi nefes ağır, derin ve sessiz olandır. Ciğerlerimiz sadece nefes almak için değil; duygusal olarak kendimizi anlatmanın da bir yoludur. Stresin yoğunlu arttıkça kişi nefes nefese kalır. Normalde dakikada 16 nefes alınırken, stres altında bu sayı 20’ye çıkabilir. Nefes alış verişi sıklaşınca göğüs ağrısı, çarpıntılar, kalp ağrıları, sık bayılmalar, baş dönmesi, hafıza bozuklukları, dikkatsizlik, endişe ve paniğe benzer semptomlar görülebilir. Bütün bunlar için yavaşça, sakin ve derinden nefes almaya çalışılmalıdır.Genç kişiler daha çok evde spor,yoga,sağlıklı beslenme gibi kendilerine uğraş buluyorlar bu sayede evde spor yapan gençlerde stres ve kaygı oranı azaldığını görebiliyoruz .